Monon

Diakon, mnich, pustelnik i męczennik – wspominany 18 października

Według tradycji Monon (także: Mono, Muno) urodził się około 600 r. w Irlandii. Był synem zamożnej rodziny chrześcijańskiej i został mnichem. Poczuł powołanie, aby udać się na kontynent jako posłaniec wiary i przybył do Remaclusa von Stablo (benedyktyńskiego misjonarza i biskupa) – według innej tradycji do biskupa Tongeren – który wyświęcił go na diakona. Następnie zamieszkał jako pustelnik w Ardenach. Diakon Monon zamordowany został przez rabusiów – według innej tradycji – przez mieszkańców sąsiedniego miasteczka Forrières, gdyż zniszczył posąg bożka w miejscu zwanym „Diabelskimi Kamieniami” – gdzie dawne gospodarstwo rolne obecnie pełni funkcję hotelu – po czym owi ludzie ścięli mu głowę toporem w jego pustelni – i dlatego jest czczony jako męczennik. Zginął około 650 roku w Nassogne w Ardenach w Belgii.

Diakon Monon został pochowany w oratorium, które zbudował w swojej pustelni, na miejscu tym znajduje się obecnie poświęcona mu kaplicy. Miejsce to stało się celem dla wielu pielgrzymów. Dlatego biskup z Tongeren kazał niedaleko wybudować kościół poświęcony Mononowi. Po wizycie w tym miejscu Hausmeiera Pippina Młodszego, ojca Karola Wielkiego, kazał odnowić ten kościół i osiedlić w nim kanoników.

Do dzisiaj, w niedzielę po Wniebowstąpieniu Pańskim w Nassogne odbywa się procesja z relikwiami diakona Monona.

Diakon Monon jest patronem rolników, zwierząt gospodarskich i upraw.

W 𝘔𝘢𝘳𝘵𝘺𝘳𝘰𝘭𝘰𝘨𝘪𝘶𝘮 𝘙𝘻𝘺𝘮𝘴𝘬𝘪𝘮 pod datą 18 października czytamy: „18 października około 645 roku w lasach Ardenów w Nassogne w Brabancji zmarł święty pustelnik Monon, również czczony jako męczennik.”

Fot. 1. Figura diakona Monona w kościele pod jego wezwaniem w Nassogne

Fot. 2. Relikwiarz diakona Monona w kościele pod jego wezwaniem w Nassogne