Baldomer z Lyonu

Subdiakon i mnich – wspominany 27 lutego.

Święty Baldomer (lub Galmier) żył na początku VII wieku. Urodził się w Lugduni, w Forez w Galii następnie przybył do Lyonu. Tam jako ślusarz lub kowal żył w wielkiej surowości i ubóstwie z wielką pobożnością z małego majątku, zdobytego pracą własnych rąk. Ponieważ nie był żonaty i nie miał dzieci, adoptował biednych jako swoje dzieci, zapewniając im wyżywienie, mieszkanie i odzież. Cały swój wolny czas wykorzystywał na lekturę duchową i Pismo Święte, na modlitwę i pomaganie biednym tą odrobiną, którą posiadał.

Został wyróżniony przez opata Viventiusa z opactwa św. Justusa, który zatrzymał go w swoim klasztorze. Będąc pod wrażeniem życia Baldomera, zaproponował mu celę w swoim klasztorze i tam święty kowal oddawał się kontemplacji. Był duchowo prowadzony przez opata św. Sulpicjusza z Lyonu. Podjął życie zakonne, rozdając swój majątek biednym i ubogim. Biskup Gundrian wyświęcił go na subdiakona. Żył w pełni w służbie ołtarza jako subdiakon w Lyonie aż do śmierci. Z pokory nie chciał zostać księdzem. Zmarł ok. 660 r. i uważany jest za patrona kowali i ślusarzy.

Jego imię pojawia się we wszystkich martyrologiach po VII w., jego relikwie otaczano czcią w klasztorze św. Justusa w Lyonie, aż do rozproszenia ich przez hugenotów w XVI w. Jedynie w kościele w Saint-Galmier (departament Loara) zachowały się kości jego ramienia. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia św. Baldomera.

Baldomer, Baldomar – to imię męskie pochodzenia germańskiego, złożone z elementów bald – „śmiały, odważny” i meri – „sławny”. Wbrew niektórym źródłom (zwłaszcza francuskim), Baldomer nie jest oboczną formą imienia Waldemar.

W 𝘔𝘢𝘳𝘵𝘺𝘳𝘰𝘭𝘰𝘨𝘪𝘶𝘮 𝘙𝘻𝘺𝘮𝘴𝘬𝘪𝘮 pod datą 27 lutego czytamy: „W Lyonie pamiątka św. Baldomera, Męża Bożego, którego grób został uświetniony wieloma cudami”.

🙏 Modlitwa do św. Baldomera

Wszechmogący Boże, niech przykłady Twoich świętych pociągają nas do lepszego życia, spraw, abyśmy nieustannie naśladowali czyny świętego Baldomera, którego pamięć czcimy. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.