Newsy

Kościół i diakoni w 2023 roku w liczbach

Jak informuje Vatican News Główny Urząd Statystyki Kościoła wydał nakladem Libreria Editrice Vaticana. ukazało się Annuario Pontificio 2024 oraz Annuarium Statisticum Ecclesiae 2023,

Z danych przedstawionych w watykańskich rocznikach można uzyskać informacje o życiu Kościoła katolickiego na świecie, począwszy w okresie od 2022 do 2023 roku.

Na świecie liczba ochrzczonych katolików wzrosła z ok. 1,39 miliarda w 2022 r. do 1,406 miliarda w 2023 r., co stanowi wzrost o +1,15%. Wzrost kształtował się w odmienny sposób w różnych obszarach geograficznych, adekwatnie do różnych tendencji demograficznych każdego z kontynentów.

Najnowsze dane, odnoszące się do 2023 r., wskazują, że liczba duchownych na świecie wyniosła: 5 430 biskupów (wzrost), 406 996 prezbiterów (spadek) i 51 433 diakonów stałych.

Populacja diakonów stałych, zarówno diecezjalnych, jak i zakonnych, stanowi grupę duchownych, która wykazuje dynamikę wzrostową w dwuletnim okresie 2022-2023. Ich liczba na świecie wzrosła z 50 150 do 51 433 jednostek, co oznacza wzrost o 2,6%.

Dysproporcje terytorialne pośród diakonów stałych pozostają wyraźne. Znaczące wskaźniki wzrostu obserwowane są w Oceanii (+10,8%) i obu Amerykach (+3,8%), podczas gdy niewielkie spadki odnotowano w Afryce i Europie. Nie odnotowano żadnych istotnych zmian w globalnym rozmieszczeniu diakonów w trakcie analizowanego dwulecia – z wyjątkiem zmniejszenia względnej liczby diakonów w Europie i wzrostu liczby diakonów w Ameryce (głównie z powodu znacznego wzrostu w Ameryce Północnej). Ta kategoria pracowników duszpasterskich jest szczególnie obecna w obu Amerykach (zwłaszcza w Ameryce Północnej, gdzie populacja diakonów stanowi 39% wszystkich diakonów stałych na świecie), a także w Europie (31%).

Aby podkreślić wspierającą rolę diakonów w duszpasterstwie u boku prezbiterów, wzięto pod uwagę stosunek liczby stałych diakonów do liczby księży. Stwierdzono, że światowy rozkład diakonów na stu księży wyniósł 13 w 2023 r., – wahając się od minimum zaledwie 0,5 w Azji do maksimum 29 w obu Amerykach. W Europie stosunek ten wynosi około 10, podczas gdy w Afryce tylko jeden stały diakon służy u boku stu księży.

Wielkość tego wskaźnika, choć zauważalna, jest wciąż dość skromna, aby diakoni stali mogli mieć znaczący wpływ na zaspokojenie duszpasterskich potrzeb katolików na danym terytorium. Jednakże, w kategoriach ewolucyjnych, zauważa się, że diakoni stali mają tendencję do większej obecności na tych obszarach, gdzie kandydatów do kapłaństwa jest mniej.

Szczególnie w Azji i Oceanii tempo wzrostu jest łagodniejsze. Ten zróżnicowany rozwój różnych kontynentów oznaczał, że procentowy udział diakonów zmienił się, i to nie tylko w omawianym okresie: na przykład w Europie na początku okresu wskaźnik ten stanowił 31,2% całkowitej liczby światowej populacji diakonów w 2021 r. i wzrósł do 31,4%. Analogicznie w Ameryce, gdzie istnieje znacząca liczebnie grupa diakonów stałych, nastąpił spadek ich liczby – w wartościach względnych z 66,3% do 65,8%.

W tym samym okresie w Polsce wg danych ISKK wzrosła z 99 w roku 2022 do 102 w roku 2023.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.