Site icon DIAKONAT.pl

Trzeci tom „Diakonat stały w Kościele w Polsce”

Tom 3 "Diakonat stały w Kościele w Polsce"

Ukazała się nowa publikacja poświęcona diakonatowi stałemu: „Diakonat stały w Kościele w Polsce, t. 3, Powołanie- duchowość-świadectwo” (red. W. Rozynkowski, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2021, ss. 344).

Publikacja dostępna jest w Wydawnictwie BERNARDINUM

„Od 13 lat w Kościele w Polsce są obecni i posługują diakoni stali. Choć jest ich jeszcze niewielu, obecnie 45 (od zeszłego tygodnia już 46), to jednak ich liczba systematycznie wzrasta. Interesujące jest to, że w ostatnim roku, niezwykle trudnym z powodu pandemii, zostało wyświęconych aż 15 diakonów stałych. Mieliśmy zatem do czynienia z bardzo dynamicznym rozwojem obecności tego powołania. Za tymi liczbami trzeba widzieć liczne spotkania i dyskusje różnych środowisk, decyzje, dekrety i wypowiedzi biskupów, środowiska parafialne, a w końcu rozmowy, rozeznanie oraz decyzje konkretnych małżeństw. Mamy więc do czynienia z coraz intensywniejszą obecnością powołania diakona stałego w Kościele w naszym kraju. Zauważmy także, że minione lata obecności diakonów stałych w Polsce, to również bardzo ważny czas zbierania doświadczeń ich posługi.

W prezentowanym tomie trzecim znajdziemy teksty skupione wokół trzech zagadnień: powołania, duchowości oraz świadectwa. Kontynuujemy więc bardzo ważne tematy związane z obecnością powołania diakonatu stałego w Kościele, w tym szczególnie w Polsce. W kilkudziesięciu rozdziałach znajdziemy szereg szczegółowych wątków. To, co jest niezmiernie istotne, to fakt, że w większości tekstów spotykamy już bezpośrednie echo obecności w naszym kraju diakonów stałych. To niezwykła wartość, że udaje się już w tym momencie zbierać i opisywać cenne okruchy pierwszych doświadczeń.” – ze Wstępu.

Nie będę dokonywał szczegółowego omówienia, czy też wprowadzenia do publikowanych tekstów. Zachęcam do ich lektury. Chcę jednak zwrócić uwagę na wybrane zagadnienia. W niniejszym tomie przywołujemy obficie zagadnienie duchowości diakona stałego. To niezwykle ważna i potrzebna perspektywa patrzenia na to powołanie. Można nawet powiedzieć, że dopomina się ona swojego szczegółowego zainteresowania. Do tej części należy przypisać zamieszczone w niniejszym opracowaniu homilie bpa Andrzeja Czai oraz bpa Rudolfa Pierskały. Jestem przekonany, że będą one interesującą lekturą zarówno dla diakonów stałych, jak i tych, którzy poszukują zrozumienia tego powołania. Niezwykle ważną grupą tekstów, do których chcę odesłać czytelników, są świadectwa. To wyjątkowo ważne echo obecności we wspólnocie wiary w Polsce powołania diakona stałego. W tomie publikujemy kilka świadectw diakonów stałych, które odsłaniają nam historię powołań.
Prezentujemy także niezwykle istotne słowa jednego z księży, który dzieli się osobistym odkrywaniem obecności i posługi diakona stałego w konkretnej parafii w Polsce. W sposób szczególny dziękuję za świadectwo Hannie Golda, córce diakona stałego. Jest to prawdopodobnie pierwsze opublikowane świadectwo w Polsce, w którym córka odnosi się do powołania swojego taty, diakona stałego.

W kolejnych latach, w ramach podjętej serii „Diakonat stały w Kościele w Polsce”, chcemy wydać następne tomy wydawnictwa zbiorowego.

Zapraszam do współpracy przy tym dziele zarówno diakonów stałych, jak i wszystkich tych, którym bliskie jest to powołanie.

Spis treści

Powołanie

Duchowość

Homilie

Świadectwo

Exit mobile version